Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Z toho si nic nedělej, já v to doufám za týden u Německa 😀

0 Citovat

Jardo, ona má opravdu štěstí, že to začne platit až v pátek, jela tam na měsíc, bydlí u dcery, která tam má dům, tak nájem neřeší a je v důchodu, tak se nemusí vracet kvůli práci. I kdyby tam náhodou zůstala o nějaký ten týden dýl, než měla v plánu, tak je to pro ni lepší, než tam teď vůbec nejet.

0 Citovat

Pokusím se shrnout pár variant. S ohledem na novou situaci prezentuji svůj osobní názor.


Zavřené odletové/příletové letiště, proto zrušený let: nárok na vrácení ceny letenek.


Otevřené odletové/příletové letiště, zrušený let více než 14 dnů předem: nárok na vrácení ceny letenek.


Otevřené odletové/příletové letiště, zrušený let méně než 14 dnů předem: nárok na vrácení ceny letenk + kompenzace. Navazující služby lze nárokovat z titulu porušení smluvní povinnosti, ale tam to bude potřeba vyhodnotit indivindi podle dopravce (EU/nonEU), VOP, vyhodnotit pravomoc a příslušnost soudu, atd.


Nemožnost se dostat na letiště (zavřené hranice), let proběhne: cena letenky propadá, žádná kompenzace (ani po státu).

Nemožnost odletět (zákaz vycestování pro určité skupiny), let proběhne: cena letenky propadá, žádná kompenzace (ani po státu).

Těch variant může být ale mraky hlavně u navazjících letů, stopoverů, skládaček, atd. O nárocích s konečnou platností bude vždy rozhodovat jen soud.


0 Citovat

+1

0 Citovat

aspoň LOT se k tomu postavil čelem: 

"Passengers which are unable to start their journey due to changed entry restrictions in the context of the coronavirus outbreak, can postpone their trips at no extra cost for travel under given country restriction of entrance till June 30, 2020 or get a full refund for their tickets.

These conditions apply to tickets for flights operated by LOT purchased before restrictions were introduced. In order to return your ticket or change the date of your trip, please contact your point of sale."

0 Citovat

Nevíte jak to tedy bude s lety od Ryanairu (a vlastně i kohokoliv jiného) od příštího týdne z Prahy? Když ze zákona nemůžu opustit hranice, bude možnost refundu? Chápu, že pokud let zruší, tak ano. Ale pokud to letadlo odletí prázdné (nebo pár lokálama na palubě)?

0 Citovat

Já nechal v USA 26k já jsem klidný. Dneska dojedu domu a jdu zkusit AA a DL trochu přemluvit o storno s letištním poplatkem aspoň 😁 


PS: odlet zrušený méně jak 14dni, záleží kým. Pokud aerolinkou, nárok na kompenzaci ano. Pokud jiným nařízením, nárok na kompenzaci odpadá vlivem třetí strany.

0 Citovat

Tohle je velké bílé místo z hlediska cestovního práva a podle mě současná úprava není správná. Let se koná, jen ty nemůžeš letět, tak ti letenka propadá. V souladu s VOP, protože ty zodpovídáš za to, že máš povolení k vstupu do cílové země. To, že se od koupě změnily podmínky nikdo nezkoumá. Lepší síťové aerolinky na to reagují, ale Ryanair a Wizzair na to kašlou. Ono stále např. létají do Madridu s 2000+ nakaženými.

Vzhledem k tomu, že podle současného nařízení vlády by ta letadla létala opravdu takřka úplně prázdná, je vysoce pravděpodobné, že ty lety zruší. Když ano, bude nárok na refund.

Možná to bude součástí nějaké evropské pokrizové regulace letectví.

0 Citovat

My o vlku - 15:24 Smartwings a ČSA kvůli zákazu cestování přerušuje všechna letecká spojení do a z ČR.


    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_remy

0 Citovat

Zdravím,

máte někdo prosím zkušenosti s refundováním peněz přes Kiwi?

Po kontaktování RyanAiru jsem si potvrdil, že oba lety Praha - Benátky a Benátky - Praha na termíny 20.3. - 22.3. jsou zrušeny (ke všem letům mám od společnosti RyanAir i SMS zprávy ohledně zrušení). Za letenky jsem zaplatil v lednu 2140,- Kč, nyní v tom správci rezervací v systému Kiwi vidím oba lety jako zrušený s možností vrátit částku 999,15 Kč s tím, že se jedná o vrácení ihned a v případě, že budu chtít vrátit víc, tak můžu čekat až 6 měsíců a budu platit poplatek přes 500 Kč (viz. screen). Celý den se tam snažím dovolat, ale pořád mě to přepojuje na jejich operátory do UK, tam jsem zjistil, že mají v pátek pracovní dobu na CZ supportu až od 10:00, kam jsem se do teď stejně nedovolal. Máte s tím prosím někdo zkušenosti, má smysl to nějak řešit? Je nějaká šance z toho dostat zpět víc nebo se mám spokojit s tím, že jsem zaplatil litr za svojí blbost a poučení, že příště už Kiwi ne? Pokud mám černé na bílém, že RyanAir zrušil oba lety za tu cenu co jsem zaplatil, tak mi hlava nebere, že v takové situaci jdou takovým radikálním způsobem po penězích.

Díky.


kiwi1.jpg

0 Citovat

tak podnikatel roku musi zarabat

0 Citovat

Zdravím. Měl jsem dnes letět s Vuelingem do Barcelony. a za 14 dní zpátky. Letadlo to vypadá že poletí ale češi už na palubu nesmí. Je šance na nějakou refundaci?

0 Citovat

@John Gregor: Není to na chargeback? Nedodali zaplacenou službu...

0 Citovat

No zkusit to můžu ale nevím nevím. Oni ji de facto dodali. Letadlo poletí.

0 Citovat

mohr.j napsal(a):

No zkusit to můžu ale nevím nevím. Oni ji de facto dodali. Letadlo poletí.

U Vuelingu v tomhle směru prakticky bez šance - letí se. Ale myslím, že umožnili rebook zdarma.

0 Citovat

To jo - ale když dám změnu data tak mi tam jde dát jen asi 14 dní dopředu max. a skáče tam ten poplatek.. 

0 Citovat

Aha, tak podle TA to je jen pro rezervace od 10.3.

https://www.tripadvisor.com/Show...ravel.html

Ještě je možné, že ho zruší sami - poletí skoro prázdný. Druhá věc, pokud máš volný neproduktivní čas, můžeš si pochatovat s podporou.

0 Citovat

Michal napsal(a):

@John Gregor: Není to na chargeback? Nedodali zaplacenou službu...


Mají to bohužel podchycené v podmínkách, které speciálně ke coronaviru vydali, viz. níže. Čímž nějspíš i sám sobě odpovídám na otázku, zda je z toho možné dostat víc? Ten poplatek 20€ za asistování při stornu je fakt úlet ..


If a cancellation or schedule change affects your connecting flight(s), we will notify you via email and SMS. Please note that these disruptions are caused by extraordinary force majeure circumstances that could have not been avoided by any reasonable measures, therefore the standard Kiwi.com fare type rules do not apply. However, be assured that we are doing our best to assist all affected passengers and we will offer you some alternative options.

- Fast Track Credit we will credit you up to 70% of the trip cost, depending on your route and the amount you paid for your ticket. We will send you the credit immediately.

- Assisted refund we will contact the carriers on your behalf and recover any available refund. We will pass the full refundable amount to you. Please note, that refunds are subject to each carrier’s policy. Due to a large number of requests, refunds are taking longer to be processed. Kiwi.com charges a €20 fee for assisted refunds which needs to be paid for upfront.

- If you still want to travel, you can choose one of the alternative trips that we offer you. These alternatives are not covered by Kiwi.com and choosing this option means that you won’t be able to claim a refund in the future. 

0 Citovat

Tak jde to - ten poplatek tam sice je ale při sumarizaci je jen rozdíl v ceně letu a žádný poplatek. Tak super. Dám to na říjen ,snad už to tady bude ok :-)

0 Citovat

John Gregor napsal(a):


Mají to bohužel podchycené v podmínkách, které speciálně ke coronaviru vydali, viz. níže. Čímž nějspíš i sám sobě odpovídám na otázku, zda je z toho možné dostat víc? Ten poplatek 20€ za asistování při stornu je fakt úlet ..


If a cancellation or schedule change affects your connecting flight(s), we will notify you via email and SMS. Please note that these disruptions are caused by extraordinary force majeure circumstances that could have not been avoided by any reasonable measures, therefore the standard Kiwi.com fare type rules do not apply. However, be assured that we are doing our best to assist all affected passengers and we will offer you some alternative options.

- Fast Track Credit we will credit you up to 70% of the trip cost, depending on your route and the amount you paid for your ticket. We will send you the credit immediately.

- Assisted refund we will contact the carriers on your behalf and recover any available refund. We will pass the full refundable amount to you. Please note, that refunds are subject to each carrier’s policy. Due to a large number of requests, refunds are taking longer to be processed. Kiwi.com charges a €20 fee for assisted refunds which needs to be paid for upfront.

- If you still want to travel, you can choose one of the alternative trips that we offer you. These alternatives are not covered by Kiwi.com and choosing this option means that you won’t be able to claim a refund in the future. 

Ono je ve výsledku irelevantní, co mají v podmínkách, pokud to není v souladu s předpisy. Na to tu jsou lepší, ale tohle alibisticky smrdí. 

0 Citovat

Áčko napsal(a):

Nevíte jak to tedy bude s lety od Ryanairu (a vlastně i kohokoliv jiného) od příštího týdne z Prahy? Když ze zákona nemůžu opustit hranice, bude možnost refundu? Chápu, že pokud let zruší, tak ano. Ale pokud to letadlo odletí prázdné (nebo pár lokálama na palubě)?


Možná to tady už někde je, ale Ryanair teď umožňuje alespoň změnu termínu bez poplatku. Platí se jen rozdíl v ceně letenek. 

0 Citovat

A napadlo někoho z Vás, že ty kompenzace se budou těžko vymáhat ze společností, které zkrachují? A že jich nebude málo.

0 Citovat

Pro klienty ted hodne resim ryan, ktery radsi lita prazdny (i kdyz zrusili pravidlo use it or lose  it), nez by lety rusil a vracel ceny letenek a vyplacel kompenzace. Zaplacene to ma a pokud to proleti, nemusi nic vracet. Sice na hrane dobrych mravu, ale neprokazeme, ze to dela umyslne.

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Pro klienty ted hodne resim ryan, ktery radsi lita prazdny (i kdyz zrusili pravidlo use it or lose  it), nez by lety rusil a vracel ceny letenek a vyplacel kompenzace. Zaplacene to ma a pokud to proleti, nemusi nic vracet. Sice na hrane dobrych mravu, ale neprokazeme, ze to dela umyslne.

Nepracuju pro žádnou leteckou společnost, ale podle mě je na hraně nebo spíš za hranou dobrých mravů vymáhat v této situaci po aerolinkách kompenzace (ale chápu, že očekávat dobré mravy od právníků se mnohdy nedá). Když aerolinky kvůli tomu raději létají s prázdnými letadly, ztrácí peníze, které jim budou v této situaci obzvlášť scházet a ještě tím poškozují zbytečně klima, dávám to za vinu ne jim, ale chamtivým zákazníkům a jejich právníkům. Případně politikům nebo úředníkům, kteří by měli říct, že v této situaci to pravidlo neplatí podobně jako use it or lose it. Btw. proč to není bráno jako vyšší moc?  Jsou snad lety zrušené kvůli vinou aerolinek?

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Nepracuju pro žádnou leteckou společnost, ale podle mě je na hraně nebo spíš za hranou dobrých mravů vymáhat v této situaci po aerolinkách kompenzace (ale chápu, že očekávat dobré mravy od právníků se mnohdy nedá). Když aerolinky kvůli tomu raději létají s prázdnými letadly, ztrácí peníze, které jim budou v této situaci obzvlášť scházet a ještě tím poškozují zbytečně klima, dávám to za vinu ne jim, ale chamtivým zákazníkům a jejich právníkům. Případně politikům nebo úředníkům, kteří by měli říct, že v této situaci to pravidlo neplatí podobně jako use it or lose it. Btw. proč to není bráno jako vyšší moc?  Jsou snad lety zrušené kvůli vinou aerolinek?

Podobný příspěvek už jsem tady měl rozepsaný, ale nakonec jsem jej smazal, protože jsem si říkal, že bych tady zbytečně rozdmýchal vášně a schytal to ze všech stran. Ale teď vidím, že nejsem sám, kdo má podobný názor.

Vadí mi, že když se vychytá nějaká chybovka, při které přijdou letecké společnosti o spousty peněz, a všichni, kdo si letenku koupí, dost peněz ušetří, tak je to v pohodě, a když to chce letecká společnost stornovat, tak by se každý nejradši soudil, že koupí byla uzavřena smlouva a já nevím co všechno. A když jednou za milión let nastane opačná extrémní situace, jako teď s coronavirem, tak řada lidí místo toho, aby uznala situaci a seděla chvíli doma na prdeli, tak vymýšlí, jak z leteckých společností, které teď budou pořádně krvácet a nejspíš i krachovat, vymámit i tu poslední pětistovku za refundaci, přestože jde o evidentní force majeure (vyšší moc).

Lidi, vždyť tohle naše kupování levných letenek je jako sport – občas vyděláš, občas proděláš. Já nechal dva roky zpátky bez náhrady propadnout svou letenku na Guam (přes Hongkong a Tchaj-wan) a letenky pro sebe a manželku na Kubu. Důvod? Manželka otěhotněla a já jí řekl, že bude lepší, když místo Guamu zůstanu s ní a na Kubu se vypravíme jindy. Ptala se mě, jestli mi nevadí ty peníze, co jsem za to zaplatil. Já jí říkal, že jsem při koupi levných letenek tolikrát ušetřil oproti běžné ceně, že se nic nestane, když pro jednou zase něco prodělám. Tak buďte rádi, že jste zdraví. Přece nemusí jít o prachy vždycky až v první řadě.

0